Prejsť na hlavičku stránky Prejsť na hlavnú navigáciu stránky Prejsť na drobečkovú navigáciu Prejsť na obsah stránky Prejsť na pätu stránky
Kategória
Info

Projekt na zlepšenie podmienok pre rozvoj biodiverzity

Dátum zverejnenia
24.2.2025

Severoslovenské vodárne a kanalizácie, a. s., je hlavným partnerom projektu s názvom „Zlepšenie podmienok pre rozvoj biodiverzity a znižovanie dopadov klimatickej zmeny v povodiach urbanizovaných kanalizačných systémov v prihraničných regiónoch.“

Program Interreg  Slovensko – Česko je jedným z kľúčových nástrojov Európskej únie na podporu cezhraničnej spolupráce prostredníctvom financovania projektov. Cieľom je riešiť spoločné výzvy a nájsť riešenia v oblastiach ako sú zdravotníctvo, životné prostredie, výskum, vzdelávanie, doprava, udržateľná energia a ďalšieSpoločnosť Sevak a.s., ktorá je akciovou spoločnosťou miest a obcí okresov Žilina, Bytča, Čadca, Kysucké Nové Mesto a zabezpečuje dodávku vody, odkanalizovanie a čistenie odpadových vôd dotknutého regiónu sa úspešne zapojila do programu Interreg Slovensko – Česko v oblasti biodiverzity a životného prostredia.Hlavnou výzvou projektu je prispieť k zvýšeniu biodiverzity vo vodných tokoch prostredníctvom zníženia množstva znečistenia, ktoré sa do vodných tokov dostáva z kanalizačných sietí. Týmto dochádza nielen k zlepšeniu podmienok pre rozvoj biodiverzity vo vodných útvaroch, ale zároveň stúpa aj kvalita vody v jednotlivých vodných tokoch, čím sa zlepšujú environmentálne podmienky v ich povodiach so zrejmým cezhraničným dopadom.

Ďalšou výzvou je zmiernenie účinkov klimatickej zmeny na vodné toky a príslušné povodie. Z pohľadu odľahčovacej komory ako technického zariadenia kanalizačnej siete je nevyhnutné, aby pre vypúšťanie odpadovej vody z nej boli splnené príslušné legislatívne požiadavky. Vypúšťanie odpadovej vody odľahčovacej komory je nárazové a spôsobuje bodové znečistenie vodného toku. Správne nastavenie množstva vypúšťaných odpadových vôd je pomerne zložitá a pre vodný tok veľmi významná úloha. Vyhodnotenie činnosti bude riešené unikátnym a inovatívnym prístupom skombinovania matematického modelovania dlhodobých zrážkových radov na základe merania so stanovením kvantifikácie množstva znečistenia, ktoré bude možné do vodného toku vypustiť bez toho, aby bola trvale znížená biodiverzita v toku.

Pre dotknuté samosprávy bude výstupom posúdenie možnosti nakladania s dažďovými vodami v ich pôsobnosti a udržania zrážok v mieste dopadu s predpokladom zlepšenia udržateľnosti vody v krajine.

Viac informácií o projekte TU.